Abonneren
Foodies kerst
De unieke editie van 2025
Cover van
Cover voor Slechts 0,1% van alle Italiaanse wijn komt hiervandaan

Slechts 0,1% van alle Italiaanse wijn komt hiervandaan

Jan-Jaap Altenburg, oftewel Sommeljj, weet álles te vertellen over wijn. Zo deelt hij een geheim gebied in Italië waar zijn favoriete flessen vandaan komen…

Lees verder na de advertentie

Het gebeurt bij mij iedere week in de wijnbar. Iemand vraagt: ‘en wat is dan jouw favoriete wijn?’ Dit is eigenlijk een van de moeilijkste vragen die er is. Je vraagt een ouder toch ook niet wie zijn favoriete kind is. Met wijn is dat exact hetzelfde. Wijn is een momentopname, maar dat betekent niet dat er geen favorieten zijn. Die zijn er zeker. Een daarvan is de druif nebbiolo uit de verborgen Italiaanse wijnregio Valtellina.

Benieuwd naar de exclusieve wijnen uit deze Italiaanse regio? Jan-Jaap deelt zijn favorieten in dit nummer:

Lees verder na de advertentie

Italiaanse wijnregio

De Valtellinaregio is de bakermat van de druif chiavennasca, zoals de nebbiolodruif hier lokaal ook wel genoemd wordt. Deze verborgen wijnregio ligt tussen de imposante bergtoppen van Noord-Lombardije, vlak bij de Zwitserse grens. Het is dus echt een alpenregio, waar jaarlijks veel mensen komen skiën. De zomers zijn warm, terwijl de herfst droog en zonnig is, wat de perfecte condities zijn voor het plukken van de druiven. Je hebt hierdoor namelijk minder kans op schimmels die de druiven aantasten. Daardoor wordt er zelfs in tijden van klimaatopwarming nog steeds zeer laat geplukt in deze regio; in oktober en november.

Wat maakt de Italiaanse regio uniek?

Lees verder na de advertentie

Ga er maar even voor zitten, want we gaan de diepte in. Je vindt grofweg ruim 800 hectare aan wijngaarden in deze regio. Ter illustratie: dat is 2,5 keer zoveel als in heel Nederland, maar slechts 0,1 % van de totale aanplant in Italië. Een wijn in de marges dus. Door de steile heuvels in de regio, met soms wel een hellingsgraad van 70%, vind je hier de meeste terraswijngaarden van Italië. Ze worden op hun plek gehouden door kleine muurtjes, die vaak ook de wijngaarden omsluiten. Bovendien zorgen die muurtjes voor een iets warmer klimaat, 4 tot 5 graden warmer dan een niet-omheinde wijngaard.

Dat dit veel onderhoud en inzet vergt blijkt wel uit de gemiddelde tijd die een wijnboer per hectare besteed, namelijk zo’n 1200 tot 1500 uur per jaar. En geloof mij, dat is gigantisch veel. Mede hierdoor zijn de wijnen logischerwijs iets duurder. Bedenk je namelijk dat ze hier helikopters inzetten voor het onderhoud van de wijngaard, vanwege de steile hellingen! Houd dit in gedachten als je een fles van deze wijn koopt, want hij komt letterlijk tot stand door bloed, zweet en tranen.

Lees verder na de advertentie

Wat eten we erbij?

Deze wijnen lenen zich geweldig voor de mooiste wijn-spijscombinaties. Vergeet niet de wijn iets terug te koelen voor serveren (12-14°C). Neem de proef op de som en probeer een aantal recepten uit deze Foodies, zoals de hele kip met truffel: de combinatie van nebbiolo en truffel of paddenstoel werkt altijd geweldig en vooral gevogelte vraagt altijd om een lichtere stijl rode wijn. Ook past de wijn geweldig bij bijvoorbeeld een risotto met groene kruiden en de bergkaas Bitto, die ook uit Valtellina komt. Want: when someting grows together, it goes together. Maar ook de champignonrisotto werkt erg goed. Vergeet ook vegetarisch niet; wat mij betreft sluit het zwoele geparfumeerde van de wijn ook perfect aan bij het zoete van pompoen.

Profielfoto van

Marieke Slettenhaar

Redacteur

Eet het liefst hartig en zoet door elkaar. Heeft geen bezwaar tegen eten in bed zolang het poffertjes zijn. Gruwelt van gekookte eieren maar bestelt altijd een avocadotoast met gepocheerd eitje. Geen smaakcombinatie is haar te gek.

Cover voor

Inspiratie in je mailbox

Wist je dat we wekelijks een nieuwsbrief versturen met de lekkerste recepten, handige kooktips en speciale aanbiedingen? Schrijf je nu in!